Liber Historiae Francorum

Liber Historiae Francorum
Autorneznámý
ZeměFranská říše
Jazyklatina
Žánrkronika, historie
Datum vydání8. století, patrně roku 727
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liber Historiae Francorum je středověká franská kronika sepsána anonymním autorem v průběhu 8. století patrně v Soissons.

První části kroniky sloužily jako sekundární zdroj pro rané období Franské říše, především v době Marcomera a poskytovaly krátké breviarum událostí až do doby pozdních Merovejců. Následující oddíly kroniky poskytují informace o dynastii Pipinovců v Austrasii, v době před vznikem slavné dynastie Karlovců[1] a jsou důležitými primárními prameny pro soudobé dějiny.[2]

Liber Historiae Francorum využívá mnoho materiálů ze starší kroniky Historia Francorum sepsanou biskupem a historikem Řehořem z Tours, která byla dokončena v roce 594. Emeritní profesor a historik Richard Gerberding při editaci textu kroniky potvrdil koherenci a přesnost popisu.[3] Zároveň za pravděpodobné místo vzniku kroniky uvedl město Soissons, které bylo pravděpodobně součástí královského kláštera Saint-Médard de Soissons. Richard Gerberding autora kroniky charakterizoval jako Neustriana, zároveň zatvrzelého, legitimního a sekulárního Merovejce.

Liber Historiae Francorum je obvykle datována do roku 727 kvůli odkazu na konec šestého roku vlády Theudericha IV.[2] Kronika popisuje neustrijskou perspektivu éry majordomů královského paláce, kde moc frakce franských magnátů byla držena na uzdě vyváženou legitimitou merovejského krále. Richard Gerberding spolu s historikem Paulem Fouracre poukazují na to,, že kronika podporuje krále merovejské dynastie pouze potud, pokud legitimně vládnou s podporou nejvyšších franských magnátů. Franští magnáti jsou oproti tomu kronikou podporováni pouze potud, pokud neaspirují nad své postavení.[4]

Liber Historiae Francorum byla kopírována a široce distribuována v 9. století. Čtenářům i posluchačům nabízela čisté a komplexní pozadí, které Franky zdánlivě zasadilo do kontextu Římské říše v křesťanském galo-římském světě.

  1. MCKITTERICK, Rosamond, professor of Early Medieval History. History and Memory in the Carolingian World. [s.l.]: Cambridge University Press, 2004. 337 s. Dostupné online. ISBN 978-0-521-53436-9. (anglicky) 
  2. a b GERBERDING, Richard A. The Rise of the Carolingians and the Liber Historiae Francorum. Kalifornská univerzita: Clarendon Press 209 s. Dostupné online. ISBN 978-0-19-822940-7. S. 176. (anglicky) 
  3. KRUSCH, Bruno. Monumenta Germaniae Historica. Scriptores rerum Merovingicarum [online]. pp 241-328: Hannover: [cit. 2021-11-17]. Dostupné online. (latinsky) 
  4. FOURACRE, Paul; GERBERDING, Richard A. Late Merovingian France: History and Hagiography, 640-720. [s.l.]: Manchester University Press, 1996. 397 s. Dostupné online. ISBN 978-0-7190-4791-6. (anglicky) 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search